Web sitesi ya da bir diğer adıyla internet sitesi nedir? Sorusunun cevabı birçok kişinin merak ettiği konulardan biridir. Gelişen teknolojiler hayatımızın birçok noktasında yerini alırken ihtiyaçlarımızı da çeşitlendiriyor. Yeni yaşam biçimleri farklı ihtiyaçların doğmasında ve gelişmesinde etkili bir rol oynuyor. Alışılageldik ticari yöntemler de bu noktada yeni pazarlama stratejileri doğrultusunda bir gelişim gösteriyor.

Web Sitesi Nedir? Ne İşe Yarar?

Web sitesi olarak adlandırılan online mecralar, kişilerin veya işletmelerin ürün, hizmet ya da fikirlerini alıcılarla buluşturduğu ortamlar olarak adlandırılır.

 • Web kavramı ise internet üzerinden yapılan sayfa bağlantılarını görünür kılan servis ağıdır.

İnternet siteleri kişilerin iletişim kurdukları ortamlardır. Kullanım alanına göre de çeşitlilik gösterirler. Web siteleri aracılığı ile alışveriş gerçekleştirebilir ya da oyun oynayabilirsiniz. Bilgi edinmek, eğlenmek için de farklı kategorilerde düzenlenmiş web sitelerini ziyaret edebilirsiniz. Web siteleri oldukça geniş bir yelpazede hizmet veren yapılanmalardır.

 • Web sitesi aracılığı ile firmanızın tanıtımını yapmak ya da kendi ürettiklerinizi alıcılara sunmak mümkündür.
 • Bazı web site türleri ise haber siteleri, blog siteleri, oyun siteleri, e-ticaret siteleri gibi isimlerle adlandırılır.

Blog Nedir? Nasıl Yazılır?

Gelişen teknolojilerin yaşamımıza dahil ettiği alanlardan biri de sosyal medyadır. Sosyal medya geleneksel medyadan bazı farklılıkları olan bir mecradır. Her şeyden önce tek yönlü olmayışı onu geleneksel medyadan ayırır. Sosyal medya platformlarından biri olan blog siteleri de kişilerin bir konudaki şahsi görüş ve deneyimlerini paylaşabilecekleri ortamlardır. Blog siteleri içeriklerine göre de farklı kategorilerde oluşturulurlar.

Örnek vermek istersek seyahat ve tanıtım içerikli yazılar hazırlayan bloggerların oluşturduğu siteleri gösterebiliriz. Bu tür blog sitelerinde kişiler gezip gördükleri yerleri, deneyimledikleri tecrübeleri konaklamadan yemek kültürüne, doğal güzelliklerden kültürel değerlere kadar geniş bir yelpazede kullanıcılara sunarlar.

Kullanıcılar da herhangi bir yazılı kaynakta bulamayacakları bu tür şahsi tecrübeleri blog adı verilen internet siteleri aracılığıyla elde ederler. Bu platformda kullanıcılar da sitelere yorum yazarak görüş bildirebilirler. Blog olarak adlandırılan bu sosyal medya platformunun bilgi akışının tek yönlü olmayışı da bu özelliğinden kaynaklanır.

Blog Nasıl Yazılır?

 • Blog yazmak için her şeyden önce kendinize bir konu belirlemelisiniz.
 • Samimiyet önemli bir kriterdir.
 • Akıcı, açık ve anlaşılır bir dil kullanmak iletişim kurma konusunda size yarar sağlar.
 • Yazılarınızın dilbilgisi kurallarına uygunluğu ve anlatım hatası içermemesi önemlidir.
 • Bilgi vermek, insanları doğru yönlendirmek önemlidir.
 • Uzun içerikler okuyucuyu sıkacağından kısa ve öz ama aynı zamanda nitelikli yazılar sizi öne taşıyacaktır.
 • Hazırladığınız içeriğinizin kalitesi yaptığınız işe verdiğiniz önemin de bir göstergesi olacaktır.
 • İçeriğinizin doğru ve güncel bilgiler içermesi takipçilerinizin sizi değerlendirmesinde olumlu bir etki yaratacaktır.