SSL ve SEO ilişkisi nedir? SSL’in SEO’ya etkisi nasıl olur? SSL sertifikası diye bildiğimiz Secure Socket Layer sahip olduğumuz web sitelerinin güvenli bir şekilde veri kaynaklarının şifrelenip, aktarılmasını sağlayan güvenlik sertifikasıdır. Bir web sitesinin SSL Sertifikasına sahip olup olmadığını anlamanız çok kolaydır girmiş olduğunuz sitede adres çubuğu bölümünde bulunan kilit işareti altın renkli ise site güvenlidir ve SSL Sertifikasını kullanıyor anlamına gelir. Web sitesinde SSL Sertifikası hizmetini için kimlik doğrulaması yapan siteler daha çok tercih edilmektedir. Genellikle SSL Sertifikası kullanımının öne çıktığı web sitesi alanı e-ticaret siteleridir.

FTP yani Dosya Transfer siteleri ve e-posta siteleri tarafından da şifreleme ile güvenli veri aktarımı sağlandığı için SSL Sertifikası kullanmaktadır.

SSL ve SEO İlişkisi

SEO sahip olduğunuz web sitesinin internette kullanmış olduğunuz Arama Motorlarında en üst sıralara çıkmasını sağlayan uygulamadır. SEO çalışmasıyla anahtar kelimeler ile birlikte arama motorlarında üst sıralarda yer alıp sitenizin kullanımı arttırabilirsiniz. İki çeşit SEO çalışması vardır. Bunlar site içi ve site dışı çalışmalardır.

SEO tarafından site içi çalışma olan On Page ile arama motorlarından sitenizin üst sıralarda yer almasını sağlar.

SSL ve SEO İlişkisi

SSL ve SEO İlişkisi

Site dışı olarak geçen bir diğer çalışma olan Off Page ile birçok çalışma vardır. Sosyal medya kullanımı ile site reklamı, diğer web sitelerine göre farklılığınızın gösterilmesini sağlayan backlink çaılşması vardır.

SEO için SSL neden önemlidir?

Sahip olduğunuz bir web sitesinin SEO kullanımı ile üst sıralarda yer almasını sağladınız gibi Google tarafından yapılan açıklama ile üst sıralarda yer almayı SSL Sertifikası kullanarak da sağlayabilirsiniz. SSL Sertifikası ile sağlayacağını güvenli veri aktarımı, güvenli hizmetten dolayı SSL kullananların arama motorunda üst sıralarda yer aldığını açıkladı. SEO ve SSL kullanımı ile web sitesinizi arama motorunda üst sıralarda görebilirsiniz.

SSL Sertifikası ile güvenli hizmet veren web siteleri her zaman ön planda yer almaktadırlar.