Site içi seo nedir? Seo sahip olduğunuz sitenin arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlayacak bir sistemdir. Bu sistemi kendi içinde 3 gruba ayırabiliriz. Seo çalışmalarından biri on page SEO yani Site içi SEO çalışması dediğimiz bir çalışmadır. Bu sahip olduğunuz sitenin içeriğinin ve tasarımının arama motoru üzerinde yüksek yerlerde bulunmasını sağlayacak çalışmadır.

Seo çalışmalarını uzman olarak yapan kişilerden aldığınız SEO çalışma desteği genellikle site dışı çalışmalarının bulunduğu paketler halinde yapılmaktadır. Aslında site içi çok tercih edilen çalışma değildir. Ama bulunduğunuz rekabet ortamı ve iyi yerlere gelme hedefinden dolayı hem site içi hem site dışı SEO çalışmaları sizlere yardımcı olacaktır. Fakat bu da belli bir zaman sonra yeterli olmayacaktır. Bunun için kullanıcı deneyimi (UX) merkezli optimizasyonun bir arada istikrarlı bir şekilde yapılması sitenizin her zaman yukarılarda olmasını sağlayacaktır.

Site içi SEO nedir?

Sitenin içeriğinin ve tasarımının arama motoru dostu olmasını sağlayan ve sitenizi üst sıralara çıkartan çalışma sistemidir.

Genel anlamda dikkat edilmesi gereken SEO maddeleri:

SEO Makalesi Yazımı: Site içerisinde yayınlayacağınız makale ya da yazılarda spam sorunu yaşanmayacak anahtar kelime tercihi sağlayan düzenlenme işlemidir. Video açıklamaları da bu gruba dahil edilir.

Görsel Düzenlemeleri: Tercih edeceğiniz görsel kaliteli ve içeriğiyle uyumlu olmalıdır. Ve mutlaka alt başlık ile paylaşım yapılmalıdır. Yapacağınız görsel paylaşımı içerikte bulunun anahtar kelimelere göre düzenlenmelidir.

İç Linkleme / İnternal Link: Doğru anahtar kelime seçimi ile link çalışmaları yapıp tüm metinlerde yeterli sayıda yönlendirme bulunmalıdır. Yönlendirme site içerisinde farklı detay ve kategori sayfalarına yapılabilir.

Kullanıcı Deneyimi Çalışmaları: Sitenizin sahip olduğu tasarımın kolay anlaşılabilir ve kullanılabilir olması ve sahip olduğu içeriklerin kalitesinin iyi olması kullanıcı dostu olması için yapılan çalışmalardır. Artan mobil kullanım ile Google kullanıcı deneyimine ekstra önem vermeye başlamıştır.