Sesli arama için SEO çalışmaları neden önemlidir? Sesli arama günümüzde birçok internet kullanıcısı tarafından giderek artan oranda kullanılmaktadır. Mobil cihazlarda sesli arama diğer akıllı cihazlara oranla daha iyi bir yüzdeye sahip. Sesli arama ayrıca masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, hoparlörler ve diğer birçok cihaz için de kullanılabilmekte. Günümüzde insanlar evlerinde web üzerinden yaptıkları aramalarda hoparlör kullanıyorlar. 2020’nin sonuna kadar her evde sesli aramayı kullanan kişilere yardımcı olmak için bir akıllı hoparlör yer alacak. Sesli aramanın payının 2020 yılının sonlarında tüm pazarda %50’ye ulaşması bekleniyor. Bu yüzden sesli arama için SEO yapmamız gerekiyor.

Sesli aramanın arkasındaki konsept tamamen ses tanıma ile ilgilidir. Ses tanıma aslına bakarsanız çok önceleri başlıyor. Fakat son yıllarda yapay zeka ve makine öğrenimi gibi diğer çeşitli teknolojiler nedeniyle, sesli aramada yeni güncellemeler ve deneyimler alıyoruz. Çünkü tüm bu teknolojiler ses tanımayı geliştirmeye yardımcı oluyor. İnsanların sesli komutları kullanarak bir şey bulmasına ve başka aktiviteler yapmasına yardımcı olmak için Google ve amazon akıllı hoparlörler pazarının şimdiden %65’ine sahipler.

Sesli Arama Nasıl Çalışır?

Çeşitli nedenlerden dolayı sesli arama SEO gereklidir. Sesli arama, insanların mesajı yazmak için veya diğer çeşitli görevlerde gösterdiği çabayı azaltır. Sesli aramada kullanılan akıllı hoparlörler arama yaparken klavyeden daha pratiktir. Doğru ve hızlı sonuç verir. Sesli arama, yapak zeka teknolojisi üzerinde çalışır. Sesli arama konseptlerine göre akıllı konuşmacılar sağlayan çeşitli şirketler vardır. Google Assistant, Smart Speakers gibi uygulamalar sesli aramanın doğruluğunu iyileştirir ve ayrıca kullanılan dilin anlaşılmasını da geliştirir.

Sesli Arama Nasıl Çalışır

Sesli Arama Nasıl Çalışır

Piyasada Cortana, Amazon Alexa ve Google Assistant gibi çeşitli sesli arama akıllı hoparlörleri ve cihazları bulunmaktadır. Google araştırmasına göre, akıllı hoparlörler ve sesli asistan ürünlerini kullanmanın çeşitli nedenleri var. Bunları sıralamak gerekirse;

 • Çoklu görev yapmaya yardımcı olur.
 • Tüm yardımcı asistan cihazları daha hızlı ve doğru bir şekilde çalışır.
 • Yazmaya göre daha pratiktir.
 • Ev üreticilerine günlük rutinlerinde yardımcı olur.
 • Öğrenim ücreti ödeme hatırlatıcısı, yemek kartı bakiyesi sorgulama
 • Ders başlamadan önce hatırlatıcı ayarlama
 • Yakındaki otel ve barlar arama
 • Oda içi sıcaklığı veya aydınlatmayı kontrol etme
 • Yerel restoranları ve turistik yerleri bulma gibi…

Arama ve Ödeme

Bir kullanıcının bilgi almak, birini aramak, bazı görevleri kontrol etmek adına bir sesli arama asistanı cihazının yardımcı olduğu çeşitli noktaları kontrol etmek için sesli talimatları kullandığı farklı görevler vardır.

Örneğin, yemek pişirirken bir tarifi kontrol etmeniz gerektiğinde, ancak elleriniz unla kaplı olduğunda sesli arama çok işinize yarar. Araç kullanırken elinizin serbest olduğu seçenekleri kullanarak bilgi aramasını sağlar. Sesli arama, birçok kişi tarafından soru sorma özellikleri sağlar; bu, çoğunlukla birçok kişinin daha yüksek sesle konuşabileceği ve bilgi alabileceği mobil cihazlarda gerçekleşir.

Sesli Arama Teknolojisi veya Kavramı Diyalog sistemi nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi, diyalog sistemi, insanların görevleri yerine getirmek için talimatlar verebildiği bir bilgisayar kurulumuyla ilgilidir. Diyalog sistemi, sinyalleri girmek ve çıkarmak için metin, konuşma, hareketler gibi çeşitli iletişim metotları kullanır. Diyalog sisteminin arkasında, anlam bilim ve stratejiyi analiz etmek için çeşitli diyalog bileşenleri vardır. Diyalog sistem yöneticisi, bileşenlerin her biri için sabittir.

Otomatik Konuşma tanıma

ASR, sesli arama cihazlarında giriş sinyallerini beslemek için kullanılır. Böylece insanlar herhangi bir talimat veya emir verdiğinde kolayca anlayabilir. Metinden konuşmaya ve daha fazlası gibi çeşitli başka kavramlar vardır. Sesli arama cihazı için sanal asistan zorunlu değildir. Bir insan herhangi bir görevi yerine getirme emrini verdiği için, öncelikle dil algılanmalı, sonra ele geçirilen bazı anahtar sözcükler vardır ve sorgu buna göre cevap verecektir.

Geleneksel arama için optimize etmek, sesten büyük ölçüde farklıdır. Geleneksel arama, google’ı kullanarak içeriği ve diğer bilgileri aramak üzere. Ancak sesli aramada Google yardımını kullanabiliriz. Google sesli yardımı sayesinde, ses komutlarını kullanarak çeşitli bilgileri kolayca arayabiliriz.

Çeşitli araştırmalara göre, Google’ın SERP’indeki organik arama, geleneksel aramadaki tıklamaların yüzde 35,35’ine kadar çıkardı. Ancak sesli aramada, aramaların sonucu geleneksel aramaya göre daha azdır. Mobil cihazlar için en iyi birkaç sonuç ve akıllı hoparlörler için yalnızca bir sonuç var. En üst sırayı alırsanız, bu her şeyi alacağınız anlamına gelir. 2020’nin sonuna kadar, arama faaliyetinin %50’ye kadarı sesli olarak yapılacaktır.

Ses Motoru Optimizasyon Stratejileri

Ses Motoru Optimizasyon Stratejileri

Ses Motoru Optimizasyon Stratejileri

Ses Motoru Optimizasyonu (VEO), ses tabanlı arama motoru optimizasyonu için kullanılan bir terimdir. VEO size içerik, konum, restoranlar ve daha fazlası hakkında çeşitli bilgiler sağlar. Dijital dünyadaki varlığınızı artırmak için sesli arama için SEO yapabilirsiniz. VEO, markanızın varlığını iyileştirmenize yardımcı olur. Yeni olduğu için insanlar bunun yeterince farkında değil. VEO kullanarak sıralama elde etmek kolay bir iş değildir.

 1. İşletme Bilgilerinizi Optimize Edin

İşletme bilgileri, herhangi bir işletmenin önemli bir parçasıdır. Daha ileri gitmeden önce, lütfen doğru ad, adres, telefon numarası ve firmanız hakkındaki diğer çeşitli önemli bilgilerle markanızın bir işletme listesini yapın. Ürününüzün bir listesini yaparsanız, sesli arama ve geleneksel arama ile kolayca arama yapabilirsiniz. Google işletme girişine kaydı olmadığı veya işletmelerinin yanlış bir bilgi girişi olduğu için web üzerindeki varlıklarını göstermeyen siteler vardır

 1. Web Sitenizi Hızlandırın

Web sitesi hızı, farklı bir tarayıcıdaki sıralamanızın önemli bir parçasıdır. Web sitesi yanıt süresi 3 saniye olmalıdır. Yanıt süresinin aşılması kullanıcılar için çok can sıkıcıdır ve bu durum, sıralamanızı ve ziyaretçi sayınızı olumsuz etkileyecektir.

 1. Yeni İçerik Stratejiniz Sorulara Odaklanmak

Sesli aramayı kullanan insanlar arkadaşlarıyla konuştuklarını hissederler. Her zaman sesli arama için anahtar sözcükler kullanmayı deneyin. Uzun kuyruklu anahtar sözcükler ve açıklamaları kullanarak hazırlayacağınız sorularla saniyeler içinde sonuç alabilirsiniz. İnsanların %41’i sesli aramayı kullandıklarında arkadaşlarıyla konuştuklarını hissettiklerinden sorgu yaparken arama motorlarına talimat verdiğini düşünüyor. Bu anlamda içeriklerinizi buna göre yeniden şekillendirmek, sesli aramada önemli bir rol oynar.

 1. Yanıt Sağlayın

SSS sayfaları, web sitenize trafik çekmek için içerik stratejisinde önemli bir rol oynar. İçeriğinizi sık sık güncelleyin. Böylece hem güncel kalırsınız hem de arama motorlarında sıra kaybetmezsiniz. Bu aynı zamanda web sitenizde iyi bir sıralama ve trafik elde etmenizi sağlar. İşletmenizin girişini iyileştirmek için biçimlendirme dili kullanılmalıdır. Ziyaretçilerinize her zaman ürün, hizmet ve kullanıcı sorguları ile ilgili cevaplar vermeye çalışın. Sorular ve cevaplar, web sitenizin sıralamasını yükseltmenize yardımcı olacaktır.

 1. Test Edin

Hepimizin bildiği gibi, SEO piyasada yenidir ve teknoloji pazarında bir patlama yaratır. İnsanlar, ses tanıma konseptlerini kullanarak akıllı hoparlörler ve cep telefonuyla akıllı aramanın tadını çıkarır. Bu nedenle, ürünleriniz için uygun testleri yapın. Test, hataları ayıklamaya yardımcı olur

Sesli Arama Nasıl Test Edilir?

Test yapmak olası sorunları erken teşhis etmenizi sağladığı için önemlidir. Ürünlerinizi test edebileceğiniz çeşitli yazılım ve cihazlar mevcuttur. Bunları sıralamak gerekirse; akıllı hoparlörler, mobil veya Google Asistan, Alexa, Cortana akla ilk gelenlerdir.