SEO nedir? SEO, Google arama motoruna kayıt anlamında genelde kullanılır? Bize göre SEO nedir? Bu konu hakkındaki bilgileri anlatacağız. Google Arama Motoru şu an için dünyanın en büyük arama motorudur. İleride arama motorlarının büyüklük küçüklük oranları değişir mi bu bilinmez. SEO kelimesi Search Engine Optimization kelimesinin ilk harflerinden kısaltılarak oluşturulmuş bir sektör ismidir.

Yukarıda SEO nedir? sorusuna cevap verdik. Google Arama Motoruna optimizasyon işlemi neden önemlidir

SEO Nedir? Neden Önemlidir?

Kurumsal firmaların genel amacı mal ve hizmetlerini daha büyük kitlelere ulaştırmaktır. Kişilerde de aynı mantık söz konusunu olabilir kişilerde baskın olarak önemli olma duygusu ön plana çıkmaktadır. Kişisel sayfaların Google Arama Motorunda ön planda çıkma amaçları genelde daha çok önemli olma, şan ve şöhret elde etmek için, popülarite oluşturmak içindir. Bazı kişisel sayfaların SEO’yu tercih nedenleri arasında Adsense Google Reklamlarından gelir elde etmekte oluyor.

Google Arama Sonuçlarında Ön Sayfalarda Çıkmanın Faydaları

Web siteniz önemli bir kelimede Google Arama sonuçlarında ön sayfa ve ön sıralarda yer alıyorsa, konumunu sürekli koruyorsa web siteniz değerli anlamına gelmektedir. Şu an web site değerleri genel olarak Google Arama Motorundan ne kadar ziyaretçi aldığı ile değerlendirilmektedir. Tabii jenerik domain v.s. etkenleri hariç tutarak önemini ifade ediyoruz.

Örnek olarak anlatalım: “haber” kelimesinde web siteniz Google 1. sayfa ilk sıralarda çıkıyorsa günlük olarak yaklaşık yüz binlerce ziyaretçi web sitenize geliyor anlamını ifade eder. Bu da reklam gelirlerinizin çok iyi olduğunu ifade etmektedir. Her sektörün önemli kelimeleri vardır. Bu kelimeleri keşfedip, çalışmalarını kelime bazlı SEO ile gerçekleştirmek önemlidir.

Pazar payınızın artması genel olarak reklamla doğru orantılı seviyede büyümektedir. Bir işletmenin can damarı hatta şah damarı pazarlama kanalıdır. Fabrikanız çok iyi ürün üretebilir. İnsanların ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikte bir mal veya hizmet olabilir. İnsanların bu ürün ve hizmetten haber olmadıktan sonra bu ürünler genel olarak depo da bekler. Bu da size ek maliyetler çıkarır. Maliyetlere baktığınızda zaman kaybı, emek israfı, depo giderleri, fire veya bozulma v.s. Depolarınızda ürün birikmesine Dijital Pazarlamanın eşsiz dünyasıyla son verin. Dijital pazarlamanın en ucuz maliyetli ve en etkili yolu SEO ‘dur.

SEO’nun Avantajları ve Faydaları

  • Pazar Payınızın günden güne artmasına yardımcı olur.
  • Daha büyük kitlelere hitap etmenizi sağlar
  • Web sitenizin popülarite seviyesini yükseltir.
  • Akılda kalıcı olmayı sağlar.
  • Marka oluşturmanıza yardımcı olur.
  • İnsanların gözünde otorite sağlar.

SEO‘nun faydaları anlatmakla bitmez. Web sitenizin bu deneyimi yaşamasına izin verin. İleriye bakınız ileride sizi büyük bir pazar ve Google Arama Motorunun uçsuz bucaksız güzellikleri sizi bekliyor.

SEO ile İlgili Kısa Bilgiler

Arama motorlarına web sitenizin kaydını gerçekleştirdiniz. Birkaç hafta düzenli şekilde yayın yaptınız. Ziyaretçi sayınız çok düşük neden? Bunun nedenleri açıktır. Web siteniz işe yaramaz bilgilerle dolu insanların ihtiyaçlarına cevap vermiyor olabilir. Kopya içerik barındırdığınızdan dolayı SEO üstünlüğü kuramıyorsunuz. İnsanların web sitenizden haberi olması için mutlaka SEO yaptırmanızı öneririz. Gün geçtikçe rekabet oranı her sektörde yükseliyor. Yeni yeni işletmelerin kurulması pazar payınızın azalması demek oluyor. Pazar payınızı günden güne büyütmek sizin elinizde SEO ‘yu tercih ettiğiniz takdirde ne kadar büyüdüğünüzü siz fark edeceksiniz. Büyük olan web sitelerinde otoritelerini koruması için SEO ‘yu mutlaka tercih etmelerini öneriyoruz.