SEO neden günümüzde en değerli pazarlama aracıdır? Covid-19 salgınının geldiği noktada 2020’nin işletmeler için zorlu bir yıl olduğunu söylemek yetersiz kalıyor. Pek çok küçük işletme zorlu şartlarda ayakta kalmaya çalışırken ve küresel ekonomi salgın sebebiyle darbe alırken, dijital pazarlamacılar kendilerini benzersiz bir konumda buluyor. Dijital ortamda yer alamayan birçok işletmenin aksine, çoğu dijital pazarlamacı salgın sürecinde işletmesini kapatmak zorunda kalmadı. Ancak yine de salgından etkilendiler ve ileriye baktıklarında, belirsizlikle dolu bir arazide gezinmeleri gerekiyor.

Ekonomik belirsizliğinde yoğun olduğu zamanlarda başarıya giden yollar vardır. Bu tarz durumlarda öncelikle güven tesisi kurmak oldukça önemlidir. Araştırmalar, pandemi boyunca insanların belirli kurumlara, özellikle kendilerine yakın hissettiklerine karşı -yerel okul sistemlerine ve eyalet ve yerel yönetimlere- güvenlerini sürdürdüklerini gösteriyor.

Markaların bu eşi benzeri görülmemiş yıl boyunca müşterileriyle güven inşa edebilmesi zorunludur. Arama motoru optimizasyonuna (SEO) odaklanmak, sağlam bir güven altyapısı oluşturmaya yardımcı olabilecek en makul pazarlama stratejisinin parçasıdır. SEO aynı zamanda mevcut iklime benzersiz bir şekilde uygundur çünkü yaşamını evde geçiren ve yüksek bir bütçe maliyeti gerektirmeyen dijital müşterilere ulaşmayı sağlar.

SEO’nun Artan Önemi

SEO’nun 2020 için kritik bir strateji olduğu inancı, pazarlamacıların çoğunluğu tarafından paylaşılıyor. Amerikan menşeli bir araştırma şirketinin yakın tarihli bir raporu, pazarlamacıların% 63’ünün dünya Covid-19 salgınıyla boğuşmaya devam ettikçe SEO’nun daha önemli olacağına inandığını ortaya koydu. Karşılaşılması gereken zorlukların da kabulü var. Pazarlamacıların % 86’sı hedeflerine 2020’de ulaşmanın daha zor olacağını düşünüyor. Daha büyük zorluklarla karşılaşmayı bekleyen pazarlamacıların SEO’yu yararlı bir karşı önlem olarak gördükleri ortaya çıkıyor.

Güven ve SEO Nasıl Bir Araya Gelir

Güvenilirlik, SEO’nun tam merkezinde yer alır. Bir tüketici bir arama yaptığında, güvenebileceği bilgileri arar. Aramalarının sonuçlarının doğru ve güvenilir olması beklentileridir. Bu nedenle Google, içeriğin uzmanlık, yetki ve güvenilirliğe sahip olmasını sağlayan E-A-T kalite değerlendirici yönergelerini tanıttı.

Arama sonuçlarında üst sıralarda yer aldığınızda, tüketicilere güvenilir bir bilgi kaynağı olduğunuzu gösterir. Tüketiciler güvenebilecekleri markalar istiyorlar ve araştırmalar, markalara duyulan güvenin müşteriler için önemli bir faktör olduğunu gösteriyor. SEO için çaba harcadığınızda, yararlı ve doğrulanmış içerik paylaşma pratiğini taahhüt etmiş olursunuz. Aramalarda daha üst sıralarda yer almak daha güvenilir bir işletme olduğunuzun kanıtı olur.

Belirsiz Zamanlarda Akıllı Bir Yatırım

SEO’nun bu yıl öne çıkmasının belki de en büyük nedenlerinden biri, insanların bunu uzun zamandır yapabilecekleri en akıllı pazarlama yatırımlarından biri olarak görmeleridir. Yapılan araştırmalar salgın sürecinde işletmelerin elde ettiği gelirin % 40’ından fazlasının organik trafik tarafından geldiğini bildiriyor. Bu, kazancınızın yarısından biraz azının organik site ziyaretçilerinden gelebileceği anlamına gelir ve bu ziyaretçilerin büyük bölümü SEO sayesinde sitenize yönlendirilir. Çağımızda inanların güvene olan ihtiyacının artması güçlü bir arama sıralamasını korumanın önemini arttırmakta ve aynı zamanda istikrarlı bir finansal pozisyon elde etmek için önem arz etmektedir.

SEO’nun uzun süre kâr payı ödeyebilecek bir yatırım olduğunu da belirtmekte fayda var. Arama sıralamanıza ve içeriğinize her zaman kaynak eklemeniz gerekse de sıralamanız, direkt olarak sermayenize bağlı değildir. Pazarlama bütçenizi daha da ileriye götürmenin yollarını bulmak, özellikle işletmelerin % 65’inin bu yıl cirolarında bir azalma beklediği için oldukça önemlidir.

SEO Stratejisi ile Fırtınayı Hava Durumu

Açıkça görülmesi gereken şey, SEO kullanmanın, bir işletmenin uzun vadeli bir yatırım getirisi sunan güvenilirliğe dayanan sağlam bir temel oluşturmasına yardımcı olmasıdır. Bu yılın zorluklarının gösterdiği gibi, belirsizliği sürdürmenin en iyi yolu, acil kaynaklarınız ne olursa olsun sitenize düzenli ziyaretçi akışını sağlamak için işletmenizin etrafında korkuluklar bulundurmaktır.

SEO, sizi zor zamanlardan korumak için bu korkulukları kurmanın temel bir parçasıdır. Amerika’da yayınlanan aynı rapor tüm web sitesi trafiğinin % 51’inin organik aramadan geldiğini ortaya koyuyor. Güçlü bir SEO stratejisi ile, pazarlama bütçenizi geçici olarak azaltmak zorunda kalsanız bile web sitesi trafiğinizi arttırıp daha düşük maliyetle daha çok kar sağlayabilirsiniz.

Organik trafiğinizi korumak her zaman önemlidir, ancak belirsizlikle karşı karşıyaysanız, SEO fırtınadaki cankurtaran halatınız olabilir. Tüm bu nedenlerden dolayı, pazarlamacılar bu yılın geri kalanında güçlü kalmak ve pandemi süreciyle beraber değişen koşullara hazırlanmak için sağlam bir SEO stratejisi geliştirmek akıllıca olacaktır.