SEO neden gereklidir? Bir blog sahibi olmayı düşünüyorsanız ya da dijital pazarlama işine girişecekseniz karşınıza çıkacak ilk şeylerden birisi, belki de ilki SEO olacaktır. Peki SEO neden gereklidir ve SEO olmazsa ne olur sorularının cevabını ise bu yazımızda sizinle paylaşacağız.

Eğer bir web siteniz varsa bu sitenin tanıtımını yapmanız ve sitenizin Google arama motorunda üst sıralara ulaşıp daha çok ziyaretçi çekmesini sağlamalısınız. Aksi takdirde ziyaretçi sayısı da az olacağı için satışlarınızı da olumsuz yönde etkileyecektir. SEO ise web sitenizin üst sıralara çıkmasını sağlayan bir reklam sistemidir, bu sebeple siteniz için hayati önem taşımaktadır. Bu sistemi ise aşağıdaki birkaç yol ile yapabilirsiniz;

SEO Neden Gereklidir? Diğer Reklam Yöntemleri Nelerdir?

  • Google Reklamları: Google reklamları sayesinde web sitenizin tanıtımını yaparak daha çok kişiye ulaşıp ziyaretçi ve müşteri potansiyelinizi arttırabilirsiniz. AdWords reklam yönetimi ile Google reklamları verebilirsiniz.
  • Instagram ve Facebook Reklamları: Sosyal medya üzerinden tanıtım yapmak da firma ya da kişisel blogunuzun daha çok ziyaretçiye ulaşmasını sağlayacaktır.
  • Diğer Sosyal Medya Kanalları: Twitter ve Linkedin üzerinden reklam ve tanıtım yapmak da web sitenizin SEO çalışmaları için oldukça önemli kanallar olsa da, AdWords ve Facebook’a göre daha maliyetli bir seçenek olacaktır.
  • Satış Ortaklığı: Reklam kanalları arasından nispeten daha az maliyetli bir yoldur satış ortaklığı. Fakat bunun da bir dezavantajı bulunmaktadır, o da bu pazarlama yöntemi ile oluşacak satışlardan komisyon vermeniz gerekmektedir.
  • Offline Reklamlar: Televizyon, gazete ya da dergi gibi kanallardan vereceğiniz reklamları kapsamaktadır, bu yüzden aslında SEO içinde değerlendirilmemektedir dijital ortamlar olmadığı için. Fakat şunu belirtmek için yer vermek istedik; bu offline reklamların geri dönüşleri oldukça uzun bir zaman almaktadır ve cebinizden çok yüksek bedeller çıkmaktadır. Bu sebeple dijital pazarlamayı ve SEO çalışmalarını tavsiye ediyoruz. Hem daha kısa süre dönüşleri olmaktadır, hem de daha çok kişiye ulaşmaktadır. Aynı zamanda daha az maliyetlidir.

Sonuç olarak, ister yeni kurulan bir firma olun, isterseniz bir e-ticaret devi, mutlaka düzenli SEO çalışmaları için SEO hizmeti almalısınız. Düzenli ve doğru yapılan SEO çalışmaları ile organik ziyaretçiler firmanızın bilinirliğini arttıracak ve sizin satışlarınıza oldukça faydası olacaktır. Son madde isteğe kalmıştır, fakat yukarıdaki maddelerden ilk 4 maddesinden yapabildiğiniz kadar çoğunu yapmanız gerekmektedir. Aksi takdirde bu büyük internet havuzunda firmanız kaybolup gidecektir. Yani, arama motorunda üst sıralara çıkıp müşterilerinizi arttırmak için SEO çalışmaları her ticaret sitesi için oldukça gerekli olmaktadır.