SEO hizmetleri; ister çevrimiçi ister çevrimdışı bir iş kurduğunuzda, tüketicilerle etkileşim ve ilişki kurmak istediğinizde yararlanmanız gereken hizmetlerdir. Potansiyel müşterilere ulaşmak ve müşteri portföyünüzü geliştirmek için iyi bir pazarlama kampanyası kadar SEO hizmetleri sunan ajans seçimi de oldukça önem arz eder.

SEO Hizmetleri Sunan Ajansı Seçmeden Önce Neler Yapılmalı?

İşletmenizin pazarlama yönünü kendiniz üstlenebilirsiniz ve internet ortamında edindiğiniz bazı SEO ipuçları bu konuda işe yarayabilir. Ancak başarılı bir kampanya yürütmek zaman, deneyim ve sabır gerektirir. Sitenize daha çok trafik çekmek ve arama motorlarında daha üst sıralarda yer almak için profesyonel bir SEO ajansıyla çalışmak işinize yarayacaktır. Fakat bir SEO ajansıyla çalışmaya başlamadan önce yaptığınız iş hakkında bir pazarlama stratejisi geliştirmek ve hangi kitleyi hedeflediğinizi analiz etmek önemlidir. SEO ajansı seçmeden önce şu adımları takip etmek doğru sonuçlara ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Mevcut değerinizi bilin

İnternet, işletmeniz için SEO denetimini sunan ücretsiz hizmetlerle doludur. Bu hizmetler web sitenizi analiz eder ve iyileştirilmesi gereken alanları gösterir. Oluşturulan önerileri kullanın ve Google sıralamanızı önemli ölçüde iyileştirin.

Özet hazırlayın

Bir dijital ajansla etkileşim kurmadan önce, işletmenizin bir özetini çıkarmak önemlidir. Bu noktada SEO çalışması öncesi çözülmesi gereken spesifik sorunları belirleyin. Marka görünürlüğü, web sitesi trafiği gibi…

Bütçe ve Hedef Belirleyin

Öncelikle SEO çalışması için bir hedef belirleyin. Örneğin site ziyaretlerini arttırıp marka bilinirliğini mi ön planda tutmak istiyorsunuz; yoksa amacınız satışları arttırıp cironuzu mu yükseltmek? Bu anlamda listeleme ve E-danışmanlık hizmetlerini kullanan SEO ajansları bulun. Web üzerinde yapacağınız arama sonucunda birçok ajans karşınıza çıkacaktır.

SEO Ajansı Seçiminde Belirleyici Kriterler Nelerdir?

Hedeflerinizi ve beklentilerinizi anladıktan sonra web üzerinde SEO hizmeti sunan birçok işletme karşınıza çıkar. Bunlar arasından doğru firmayı seçmek için aşağıdaki kriterleri değerlendirmeniz önemlidir.

Lokasyon

Bu önemli bir özelliktir, çünkü çoğu kişi bir iş arkadaşıyla kablolu hatlar üzerinden iletişim kurmaktan rahatsız olur. Video konferans yoluyla iletişim kurulmasını sağlayan Skype, Zoom gibi hizmetler olsa da konu iş olunca “yüz yüze” bir iletişim kurmak gerekebilir.

Çalışacağınız Firmanın Web Sitelerini Kontrol Edin

Ana sayfalar, bir şirketin kalitesi hakkında genel bir fikir sunar. Çalışmayı düşündüğünüz SEO ajansının web sitelerini analiz edin. Daha önce yaptıkları işleri gözden geçirip eğer varsa portfolyolarını inceleyin. Çalışacağınız ajansın müşteri portföyü hakkında bilgi sahibi olmanız bütçenize uygun işletmeyi seçmenizi sağlar. Çalışacağınız firmanın fiziksel bir adresi olduğundan emin olun. Sosyal medya sayfaları ve bloglarının “ölü” olmadığını anlayın. Sayfaların düzenli olarak güncellendiğini kontrol edin.

Seçiminizi Nasıl Daha Verimli Hale Getirebilirsiniz?

Kısa listeye eklediğiniz firmalarla iletişime geçmeye başlayın. İhtiyaçlarınızı ve hedeflerinizi özetleyen bir e-posta göndererek işe başlayabilirsiniz. Unutmayın ne istediğini bilen bir müşteri hedeflerine ulaşmakta daha başarılıdır.

Artık kartlarınızı masaya yatırdığınıza göre, gereksinimleriniz ve harcama yetenekleriniz hakkında bilgi vererek ajansın işiniz için doğru olup olmadığını belirlemeniz gerekiyor. Çalışacağınız firmayı seçmeden aşağıdaki soruları yetkililere sorarak işletme hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

  • Müşterilerinizle ne sıklıkla iletişim kuruyorsunuz?
  • Hizmetler nasıl faturalandırılır? Ödeme seçenekleri?
  • Kampanya sırasında sözleşmeyi yeniden müzakere etme seçeneğim var mı?
  • Ekibiniz ne kadar iyi eğitilmiş? Teknik uzmanlıkları nedir?

Şüphelerinize olumlu yanıtlar alacağınızdan emin olduktan sonra, adil bir anlaşma için pazarlık yapın. Uzun vadeli bir ilişki sunarak ve gereksinimleriniz de esneklik göstererek fiyatı düşürebilirsiniz.

Unutmayın, doğru SEO Ajansını bulmak, işletmenizin başarısı için önemli bir husustur. Yukarıdaki metodolojiyi takip etmek, aradığınız SEO hizmeti sunan ajansı bulmakta işinizi kolaylaştıracaktır.