SEO fiyatları nasıl belirlenir? SEO, arama motoru optimizasyonu çalışmaları ile sahip olduğunuz web sitenizin ilgili anahtar kelimelerinde Google veya diğer arama motorlarında üst sıralarda yer alması için yapılan çalışmalardır. Bu çalışmayla birlikte rakiplerinizin önüne geçebilir ya da ulaşmak istediğiniz hedef kitleye daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

SEO Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Peki, bir SEO çalışması yaptırmadan önce SEO fiyatları hangi kriterlere göre belirlenir. Madde madde bakalım:

  1. Dönemsel bir iş olup olmadığı.
  2. Sitenizin yaşı ve geçmişi.
  3. Çalışılacak anahtar kelimeler.
  4. Sektördeki kelimelerin aranma hacimleri.
  5. Sitenin kurulma amacı.
  6. Sahip olduğunuz alan adının kelimeler ile uyumu.
  7. Site içi ve site dışı hataların sayısı.
  8. Arama motorundaki yükselmenin yerel mi global olarak yapılması.

Sahip olduğunuz sitenin istediğiniz yerlere gelmesi için yaptıracağınız SEO çalışmalarını anahtar kelime bazlı yaptırmak yerine aylık SEO danışmanlığı şeklinde çalışmayı tercih ederseniz hem bütçeniz açısından fayda sağlar hem de uzun süreli bir çalışma olacağı için başarı olasılığı daha fazla olacaktır. Kısa süreli çalışmalar arama motorlarından istediğiniz yere gelmenizde size fayda sağlamayacaktır.

Aylık SEO çalışmalarının ücretini belirleyen unsurlar vardır. Bunlar; yapılacak işlerin yol haritasını belirlemek, sitenin geçmişi, bulunduğunuz sektördeki rakiplerinizin durumu, site içerikleri gibi detaylar çözüldükten sonra fiyat belirlemesi yapılmaktadır.

SEO Paketleri

SEO çalışması yaptırmak istediğinizde birçok internet sayfasında ulaşabileceğiniz ucuz maliyetleri SEO paketleri satılmaktadır. Bu SEO paketleri ucuz olduğu için satın alıp çalışma yaptıran birçok site sahibi var ama bu paketlerdeki çalışmalar sitenize zarar vermektedir. Bunun için bir SEO paketi almadan önce içerisinde aramanız gereken bazı özellikler vardır.

SEO Fiyatı

SEO Fiyatı

Bunlar;

1- Doğal çalışmalara yer vermelidir.

2- Spam içerik olmamalıdır.

3- Rakipleriniz hakkında analiz yapılmalıdır.

4- Zararlı sayılabilecek backlink kaynakları kullanılmamalıdır.

5- Sosyal medya paylaşımları SEO çalışması değildir. Çalışmalara fayda sağlar fakat spam olmadan ve ana çalışmaları destekleyici şekilde kullanılmalıdır.

6- Yapılan çalışmalarla ilgili hiçbir bilgi sizden saklanmamalıdır.

7- Belli bir planlama ile çalışmalar yapılmalıdır.

Gördüğünüz üzere SEO anlaşması yapmadan önce tüm detayları öğrenmeniz gerekmektedir. SEO fiyatları ucuz diye tercih edilen çalışma ya da paketler sizin tüm emeklerinizi çöpe atmakla beraber maddi anlamda da büyük zarar sağlamaktadır. Markanız önemlidir sizde bunu bilebilecek profesyonel ajanslar ile çalışmayı tercih edin.