SEO analizi nasıl yapılır? Web sitenizin SEO analizini yapmak, bazı iyileştirme gerektirebilecek alanlar hakkında derinlemesine bilgi verir. Web sitenizi güncel tutmak için hangi değişikliklerin yapılabileceğini öğreneceksiniz. Sektör hızla gelişmeye devam ettiğinden düzenli olarak bir SEO analizi yapmak önemlidir. Ve bu, rakiplerinizin önünde kalmanıza yardımcı olacaktır.

Bir SEO analizinin önemi belirlendiğine göre, ne olduğuna ve nasıl ustalaşabileceğinize bakalım. Web sitenizi bir kontrol listesine göre analiz etmeyi ve ardından neyin düzeltilmesi gerektiğini öğrenmeyi içerir. Bir SEO denetimi size web sitenizin mevcut durumu hakkında daha fazla bilgi verir. Ayrıca, gerçekleştirilecek eylemlerin bir listesini de verir.

Bir SEO analizi yapmak için neler yapılması gerektiğine bakalım.

SEO Analizi Nasıl Yapılır?

Google’daki Görünürlüğünüzü Kontrol Edin

Bu, SEO analizinize başlarken kontrol etmeniz gereken en önemli şeydir. Web sitenizin sıralamalarını ve Google’daki konumunu kontrol etmelisiniz. Ayrıca, web sitenizin kaç sayfasının arama motorunda sıralandığını kontrol edebilirsiniz. Bunu bulmanın en basit yolu, arama çubuğuna “site:webadresiniz.com” yazmaktır.

URL’lerinizi ve Meta Açıklamalarınızı Analiz Edin

URL’leriniz, sayfanın içeriğini açıklayan dört veya beş kelimeden oluşmalıdır. URL’leriniz optimize edilmemişse, arama motoru botlarının daha iyi tanımlayabilmesi için bunları düzenleyin. Benzer şekilde, meta açıklamalar doğru anahtar kelime kullanımına sahip olmalı ve çekici olmalıdır. İyi yazılmış bir meta açıklama, kullanıcıları web sitenize çekmeye yardımcı olur.

Başlıklarınızı ve Başlık Etiketlerinizi Analiz Edin

Web sitenizin tüm başlıkları ve başlık etiketleri, eşleşen anahtar kelimeler içermelidir. Başlıklarınızda ve başlık etiketlerinizde kullanılan anahtar kelimeleri kontrol edin. Arama hacmi yüksek anahtar kelimelerse, SEO için yeni bir kampanya oluşturmaya çalışın. Yüksek arama hacmine sahip anahtar kelimeler genellikle yüksek rekabete sahiptir, bu nedenle bunların sıralaması zordur. Ayrıca, kullanıcılara tıklamaları istenmesi için başlıkları çekici göstermelisiniz.

Web Sitesi Sıralamalarınızı Kontrol Edin

Web sitenizin küresel ve ulusal sıralamalarını, ziyaret eden kullanıcı sayısı açısından kontrol etmelisiniz. Bu, web sitenizin diğer tüm web siteleriyle ilgili konumuna ilişkin harika bilgiler verebilir. Ayrıca, hemen çıkma oranı ve sitenizdeki ziyaretçilerin geçirdiği ortalama süre hakkında bilgi edinebilirsiniz. İnternet sayfanıza trafik sağlayan anahtar kelimelerden 5 tanesini tespit edebilirsiniz.

Gelen Bağlantılarınızı Analiz Edin

Ayrıca web sitenize ve hatta rakiplerinizin web sitelerine gelen bağlantıları da kontrol etmelisiniz. Bu, sıralamanızı yükseltmek için ne kadar iş yapılması gerektiğine dair bir fikir verebilir. Google’daki “link:webadresiniz.com” komutunu kullanarak gelen bağlantıları kontrol edebilirsiniz. Benzer şekilde, Yahoo’da, tüm bağlantılarınızı görmek için “linkdomain:webadresiniz.com” kullanabilirsiniz.

Spam Puanınızı Kontrol Edin

Web sitenizin sıralamaları ve alan adı yetkilileri söz konusu olduğunda spam puanınız çok önemlidir. Web siteniz, düşük otorite web sitelerinden çok fazla gelen bağlantıya sahipse, spam puanınızı artırabilir. Spam puanınızı bulabilir ve ardından gelen tüm kötü bağlantıları uygun şekilde ortadan kaldırabilirsiniz. Kötü bağlantılar sitenizin yetkisini zayıflatabileceğinden bu önemlidir.

SEO rehber serilerimiz devam edecektir. Sizlerde sorularınızı bize iletebilirsiniz. Sorularınıza uygun içerikler ile sizlere yardımcı olabiliriz.