Mobil ve tablet uyumlu (responsive) kurumsal web tasarım neden önemlidir? İnternet kullanımının artması ve kolaylaşmasıyla birlikte iş yerleri, firmalar müşterilerine web siteleri üzerinden de hizmet vermeye başladılar. Yeni kuracağınız web sitelerinde dikkat etmeniz gereken en önemli detay ise akıllı telefon ve tablet kullanımının çoğalmasından dolayı sitenizin hem masaüstü hem de tüm mobil cihazlardan açılan mobil uyumlu web site özelliğine sahip olmasıdır.

Web sitenizin mobil uyumlu olması “Responsive Web Sitesi” olarak geçmektedir. Bu sayede bilgisayardaki gibi kolaylıkla kullanmak ve sorunsuz görüntülemek mümkün olmaktadır. Mobil uyumlu web sitesi kullanımı ile ziyaretçi sayınızda da artış olmaktadır. Teknolojinin gelişmesi artan akıllı telefon kullanımı ile mobil uyumlu web sitesine sahip değilseniz çok büyük kayıplar yaşayabilirsiniz.

Mobil ve Tablet Uyumlu (Responsive) Kurumsal Web Tasarım Avantajları

  1. Kullanılabilirlik

Responsive tabanlı web sitesi tasarımı ile kullanıcılar sitenizi mobil, tablet, bilgisayar gibi cihazlarda rahatlıkla erişim sağlayıp gezilebilir. Tercih edeceğiniz giriş seçeneklerine göre web sitesinden en iyi şekilde bir deneyim ile hizmet alırsınız. Her cihaza göre farklı tasarım sağlayan Responsive sayesinde web siteniz görüntüleri yeniden boyutlandırır ve yazıların boyutlarını değiştirip görüntü sağlar.

  1. Kolay Bakım

Responsive tabanlı web tasarımı ile normal web sitesini tasarımında fark vardır. Kullanmakta olduğunuz web sitesi masaüstü, mobil, tablet gibi cihazlardan girişi mümkünse yapacağınız değişiklikte ya da güncellemelerde her giriş için ayrı ayrı güncelleme yapmanız gerekir. Bu durumda sizin için vakit kaybı ve maddi ve manevi açıdan zarar yaşamanıza neden olur. Responsive tabanlı web tasarıma sahip siteler ise böyle bir sorunla karşılaşmaz ve tek bir güncelleme ile tüm cihazlarda sağlanan girişlerde güncelleme işlemi gerçekleşmiş olur.

  1. Arama Motoru Optimizasyonu

Web sitenizin Responsive tabanlı web tasarıma sahip olması hem mobil cihazlardan, tabletlerden farklı cihazlarda giriş seçeneği imkanı sunarken. İnternet arama motorlarından da sitenizin sahip olduğu bağlantıların optimize edilme özelliğinin olmasından dolayı URL yapısının aynı kalmasıyla arama sonuçlarından sitenizin üst sıralarda yer almasını sağlamaktadır. Daha fazla görünürlük sağlar.

  1. Satışları Artırmak

Her cihazdan web sitenize erişimi sağlar ve kolay bir şekilde kullanım ile müşteri potansiyelinizin artmasına neden olacaktır ve bu sayede elde ettiğiniz kazanç artacaktır.

  1. Düşük Maliyet

Sitenizde yapmak istediğiniz değişiklikler, güncellemelerde Responsive özellikli web tasarım kullanımı ile bu işlemlerde gider masrafları düşük maliyetli olacaktır.

  1. Sosyal Paylaşımlar

Web sitemizde kullandığımız responsive tasarım ile sosyal medya platformları üzerinden hakkımızda yapılan paylaşımların bağlantıları tek bir URL’de toplanmaktadır. Bu özellik sayesinde hakkımızda yapılan paylaşımlara, yorumlara daha kolay bir şekilde erişim sağlayıp yorum ve önerilerini göz önüne alarak web sitelerini geliştirebilirler.

  1. Cezalara Karşı Güvenlik

Google web sitelerinin tekrarlanan içeriklerden kaynaklanan durumdan dolayı sitelere ceza işlemi yapar. Sitemizde kullanacağımız Responsive web tasarım ile Google tarafından verilen tekrarlanan içeriklerden kaynaklanan cezalarından korur.