Kurumsal web tasarım özellikleri nelerdir? Nasıl olmalıdır? Bir kuruluş, bir işletme veya bir firma markalaşma yolunda ilerlemek istiyorsa, dijital dünya içerisinde yer almak zorundadır. Dijital dünya içerisinde yer almak açısından da mutlaka kurumsal web tasarım ile hazırlanmış bir web sayfası sahibi olmalıdır. Hazırlanacak web sayfasının da mutlak olarak belirli kriterleri ve özellikleri bulunmalıdır.

Kurumsal bir web sayfasında belirli noktalar mutlaka yer almalı, bu sayede de kullanıcı için faydalı bir sonuç ortaya çıkarmalıdır. Arama motorlarında bilinen ve üst sıralarda bulunan bir web sayfası için ziyaretçilerin kullanmaktan memnun olduğu, çıkmak istemediği ve sık sık ziyaret ettiği bir web tasarımı ile profesyonel bir sayfa elde edilmelidir.

Kurumsal Web Tasarım Özellikleri Nelerdir?

Genel anlamları ile birlikte bir kurumsal web sayfasında olması gereken özelliklere bakıldığında ilk noktada, modern bir arayüz bulunması yer almaktadır. Özellikle günümüzde sosyal medya internet kullanımını değiştirdiği için bu nedenle web sayfalarının da büyük butonlar, daha çok görseller ve ilgi çekici rengarenk ama kullanışlı bir menüye sahip olması önemlidir.

Öte yandan kurumsal web tasarımı yapılırken, mutlaka responsive yani mobil uyumlu bir tasarım yapılmasına çok yüksek önem gösterilmelidir. Çünkü bir web sayfası mutlak olarak tablet ve telefonlarda kullanılmalıdır. Google harita kaydı yapılarak, Google Maps üzerinde yer almalı, sosyal medya ile ilişkili bir şekilde paylaşım ve ulaşım butonları mutlaka bulunmalıdır.

Kurumsal web tasarımı yapılırken hakkımızda sayfası çok iyi bir şekilde hazırlanmalıdır. Bu sayfa sayesinde şirkete yani markaya olan güven artarken, artık vizyon ve misyon başlıklarının geri planda bırakılmasıyla “ekibimiz”, “felsefemiz” veya “kalite yönetimimiz” gibi başlıklar kullanılmalıdır.

Yine en önemli noktalardan birisi olarak da web sayfası hızlı bir sunucuyla ilişkili olmasıdır. Çünkü web sayfası hızlı bir sunucu üzerinde bulunduğunda, SEO açısından da avantaj elde edilir ve hatalar ile karşılaşılmadan sayfa herkes tarafından kolaylıkla kullanılabilir.

Kurumsal Web Tasarım Ve SEO İlişkisi

Günümüzde bir web sayfası tasarımı gerçekleştirildiğinde, en önemli etkenlerden birisini SEO çalışması oluşturur. SEO, search engine optimization yani Türkçe karşılığı ile arama motoru optimizasyonu olmakla birlikte ilk aşamada Google sonrasında tüm arama motorları için sayfayı ideal bir konuma getirir.

Bir web sayfası tanıtım, iletişim ve pazarlama için kullanılacağından dolayı bu web sayfasında mutlaka iç SEO ve dış SEO ile teknik çalışmalar yapılarak arama motoru algoritmaları ile uyum sağlamalıdır. Bu sayede SEO uyumlu bir web sayfası, arama motorları tarafından test edilir ve kaliteli görüldüğünde üst sıralara ulaştırılır.

SEO açısından da en önemli noktalardan birisi, kurumsal web tasarımında içeriklerde mutlak olarak özgünlüğe dikkat edilmesidir. Yani kullanılan metinler, görseller, video ve grafikler mutlaka sizin tarafınızdan hazırlanmış, özgün ve başka yerde bulunmayacak bir özelliğe sahip olmalıdır.